Wpływ Cukru na Proces Starzenie się Skóry

Obecnie w naszej diecie znajduje się dwukrotnie więcej cukru niż potrzebujemy. Naukowcy udowadniają iż nadmiar cukru przyspiesza starzenie skóry. Starzenie się skóry jest złożonym wieloletnim procesem biologicznym, na który mają wpływ zarówno czynniki endogenne (genetyczne, gospodarka hormonalna i procesy metaboliczne) i egzogenne (ekspozycja na promieniowanie w tym jonizujące, zanieczyszczenie, chemikalia, toksyny). W starzejącej się skórze obserwuje się spadek zawartości ważnych białek strukturalnych takich jak fibrylina, czy kolagen, co w głównym stopniu odpowiada za powstawanie zmarszczek. Równolegle ze zmianami zawartości białek następuje modyfikacja istniejących. Część takich procesów jest naturalna, a nawet niezbędna, inne mogą być szkodliwe, gdy wykraczają poza pewne ramy, jeszcze inne mogą być skutkiem lub źródłem choroby.

Jednym z procesów modyfikacji białek jest przyłączanie grup cukrowcowych. Może być to proces zachodzący zgodnie z planem i realizowany przez molekularne maszyny – enzymy i wtedy nazywamy go glikozylacją. Może on również zachodzić w sposób przypadkowy bez udziału enzymów i nazywamy go glikacjąPodczas tzw. procesu glikacji niszczy on główne białka podporowe skóry, czyli kolagen i elastynę, które zapewniają jej młody wygląd, sprężystość i elastyczność. Proces tez zachodzi gdy stężenie cukrów w organizmie jest wysokie, a to może mieć miejsce u chorych na cukrzycę, jednak coraz częściej u osób zdrowych spożywających cukry proste w nadmiernej ilości. Glikacji ulegać mogą białka, peptydy, lipidy i kwasy nukleinowe.

Działanie Antyglikacyjne

Aby zapobiec glikacji białek, należy przestrzegać diety ubogiej w cukry proste oraz stosować suplementy o odpowiednim składzie lub korzystać z zabiegów kosmetycznych z użyciem preparatów bogatych w odpowiednie substancje, które graja kluczową rolę w odwróceniu procesu glikacji.  Najważniejszym z nich jest tiamina czyli wit. B1. Komórki poddane jednocześnie działaniu wysokiego stężenia glukozy i tiaminy w warunkach laboratoryjnych, wykazywały większe możliwości reprodukcyjne. Najbardziej aktywną jej formą jest benfotiamina. Kolejna substancja to karnozyna, która jest silnym antyutleniaczem. W gabinetach kosmetycznych możemy znaleźć wiele zabiegów bogatych w naturalne substancje spowalniające ten bezlitosny proces, oraz preparaty bogate w substancje  z grupy antyoksydantów, likopen i wit. A,C,E mają one zdolność hamowania gilkacji i spowalniania procesów starzenia się skóry.  Kolejną z takich substancji jest niacyna, czyli witamina B₃. Jest ona już obecnie stosowana w zaawansowanych produktach kosmetycznych najczęściej w połączeniu z innymi substancjami o działaniu antyglikacyjnym i antyutleniającym. Preparaty takie pozwalają odwracać skutki glikacji w strukturach kolagenowych, usuwają wolne rodniki i cofają skumulowane efekty glikacji. Dzięki temu skóra poprawia swoje parametry mechaniczne, jak jędrność i elastyczność oraz wizualne, jak blask i właściwy koloryt.

 

Polecane Zabiegi

Poprawia cyrkulację krwi, podnosi poziom dotlenienia, działa antybakteryjnie, stymuluje produkcję kolagenu.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ | CENNIK

Kolagen odpowiada za sprężystość, jędrność, właściwe nawilżenie skóry, a przede wszystkim stałą odnowę jej komórek.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ | CENNIK

Bogaty skład preparatu łączy w sobie nie tylko komórki macierzyste ale i większość substancji wpływających na odwrócenie i zahamowanie procesu glikacji.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ | CENNIK

Electri to preparat medyczny łączący fizjologiczne stężenie kwasu hialuronowego i bursztynianu sodu. Zapewnia szybką poprawę jakości skóry już po jednym zabiegu.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ | CENNIK

Poświęć trochę czasu Sobie. Rozpieść Siebie.
Zasługujesz na to.

Spodobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go znajomym!